20 kwietnia 2019, imieniny: Agnieszki, Czesława

Narodowy Konkurs Ekologiczny

Narodowy Konkurs Ekologiczny

„Idea Konkursu opiera się na założeniu, że promowanie obywatelskich postaw proekologicznych ma równie fundamentalne znaczenie jak wdrażanie przyjaznych środowisku technologii, toteż w Konkursie oceniane są zarówno innowacyjne projekty dotyczące rozwiązań technicznych i inwestycji w dziedzinie ochrony środowiska, jak i przedsięwzięcia z zakresu edukacji ekologicznej, co z roku na rok przyciąga coraz większą rzeszę samorządów, przedsiębiorstw, placówek edukacyjnych oraz organizacji pozarządowych” – czytamy na stronie internetowej organizatora, pod adresem: http://www.przyjazni-srodowisku.pl/
Najwyższym Organem Konkursu jest Narodowa Rada Ekologiczna, obradująca obecnie  pod przewodnictwem małżonki Prezydenta RP - Anny Komorowskiej, a wcześniej Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego - Jerzego Buzka. Rada ocenia wnioski konkursowe, wybiera Nominatów (podmioty przechodzące do kolejnego etapu), a następnie Laureatów i Wyróżnionych. Przyznaje także przedłużenia prawa do posługiwania się znakiem i tytułem przez kolejny rok. W jej skład  wchodzą przedstawiciele: Parlamentu RP, Głównego i Wojewódzkich Inspektoratów Ochrony Środowiska, Narodowego i Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, uczelni akademickich oraz organizacji branżowych.
Decyzją Jury Konkursu laureatami w XIV Edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni Środowisku”, zostali:

Kategoria: SAMORZĄD PRZYJAZNY ŚRODOWISKU:
Urząd Gminy i Miasta Kleczew
Gmina Świdnica
Sołectwo Gruszczyn – Gmina Swarzędz
Sołectwo Jarosławiec Dolny – Gmina Sitno
Sołectwo Krzykosy – Gmina Kłodawa
Sołectwo Opypy – Gmina Grodzisk Mazowiecki
Sołectwo Ossów – Gmina Wołomin
Sołectwo Paczkowo – Gmina Swarzędz

Kategoria: PRZEDSIĘBIORSTWO PRZYJAZNE ŚRODOWISKU:
Podkategoria: Firma Przyjazna Środowisku
Legnickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji S.A. – Legnica
ING Bank Śląski S.A. – Katowice
BYŚ-Wojciech Byśkiniewicz – Warszawa
Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy – Sp. z o.o.

Podkategoria: Produkt Godny Polecenia
New Energy Transfer S.A. – Warszawa

Kategoria: PROMOTOR EKOLOGII:
Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego – Poznań
Zakład Gospodarki Odpadami Sp. z o.o. w Jarocinie
Lasy Państwowe Nadleśnictwo Łopuchówko
Miejskie Przedszkole nr 99 w Katowicach
Zespół Szkół Ekonomiczno-Hotelarskich im. Emilii Gierczak w Kołobrzegu
Zakład Oczyszczania i Gospodarki Odpadami ”MZO” S.A. w Ostrowie Wielkopolskim
Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy Sp. z o. o.
Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Chojnowie
Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Stobiernej
Zespół Szkół nr 1 im. Karola Admieckiego w Sanoku

Wyróżnieni:
Zespół Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych im. Tadeusza Kościuszki w Tarnowie
Gimnazjum nr 10 im. I. J. Paderewskiego w Gliwicach
Szkoła Podstawowa nr 32 z Oddziałami Integracyjnymi  im. Małego Powstańca w Warszawie
Wyróżnienie specjalne:
Miejska Biblioteka Publiczna w Koninie

Kategoria: MECENAS POLSKIEJ EKOLOGII:
Nadleśnictwo Strzałowo Strzałowo
Przedszkole Miejskie  nr 8 im. J. Awgulowej w Toruniu
ElektroEko Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego SA
Gimnazjum nr 3 im. „Przyjaciół Ziemi” w Łaziskach Górnych
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Kole
Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Ekologicznej w Bydgoszczy
Przedszkole nr 86 „Tęczowy Świat” w Poznaniu
Szkoła Podstawowa nr 2 w Rzeszowie

EUROPEJSKA NAGRODA EKOLOGICZNA:
Podkategoria „Samorząd”
Gmina Lipinki
Gmina Moszczenica

Podkategoria „Przedsiębiorstwo”
Legnickie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. – Legnica

Nagrody specjalne:
Gmina Wierzchosławice
Miasto Ząbki
Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju
Związek Międzygminny ds. Ekologii w Żywcu